top of page
modern-office-boardroom-interior-with-conference-table-big-window.jpg

Pensionärid ja koduperenaised on sunnitud Ukrainasse tööle minema: mobilisatsioon on muutnud tööturgu

Ukrainas ei tööta umbes 20% täiskasvanud elanikkonnast ametlikult kusagil. Samal ajal ei leia tööandjad spetsialiste isegi kõrge palga eest. Sõda, rahvastiku ränne ja mobilisatsioon on tööturgu dramaatiliselt muutnud.

Seda ütles Ülemraada rahandus-, maksu- ja tollipoliitika komisjoni juht Danylo Hetmantsev.

Hetmantsevi sõnul on nüüd tööturul väga terav puudus kvalifitseeritud spetsialistidest. Veelgi enam, nii vaimse kui ka füüsilise töö valdkonnas. Seda tööjõu tasakaalustamatust on kõige silmatorkavamalt mõjutanud kaks tegurit:

  • elanikkonna kolossaalne ränne;

  • Ulatuslik mobilisatsioon.

Migratsiooni. See hõlmab umbes 10 miljonit kodanikku. Umbes 6 miljonit ukrainlast sattus välismaale. Lisaks on paljud neist kõrgelt kvalifitseeritud intellektuaalsed töötajad: insenerid, teadlased, õpetajad, rahastajad, turundajad.

Populaarne Nüüd

Ukrainas tõuseb miinimumpalk alates 1. aprillist: kuidas maksude ja pensionide summa muutub

Ukraina kodanikke arvestatakse kindlustusperioodil ühe perioodi jooksul, mille jooksul nad ei töötanud

Võite valmistuda vallandamiseks: nimetatud on 10 elukutset, mis asendatakse tehisintellektiga

Prantsuse soeng - kevad 2024 trend: moodsaima soengu omadused

Samal ajal on enamik sisemigrante peamiselt inimesed, kes tegelesid enne sõda Ida-Ukraina suurettevõtetes käsitsitööga. Paljudel neist on metallurgide või nendega seotud erialade kutsealad.  Seetõttu ei leia nad riigi keskel ja läänes kasutust. Selle tulemusena on pooled siserändajatest praegu töötud.

Mobilisatsiooni. See tegur on mõjutanud tööturgu nii otseselt kui ka kaudselt. Paljud väärtuslikud spetsialistid mobiliseeriti. Ettevõtetes on palju vabu töökohti, mida ei ole keegi täita, sest head spetsialisti tuleb koolitada aastaid.

Lisaks läksid paljud mehed ise "maa alla", kartes mobilisatsiooni. Mõned neist leidsid kaugtöö. Mõnda toetavad ajutiselt nende emad ja naised. Ja keegi suutis ikka piltlikult öeldes üle Tisza ujuda.

"Üha raskem on leida kvalifitseeritud spetsialisti korraliku palga eest. Samal ajal on reaalne tööpuudus NBU hinnangul 19%. See on kõigepealt struktuurne probleem, millega tööturg silmitsi seisab. Suurem osa struktuursest tööpuudusest ja raskustest personali leidmisel on tingitud negatiivsetest struktuurimuutustest majanduses," ütles Hetmantsev.

Kuidas küllastada Ukraina tööturgu

Tänapäeval on tööturul väga suuri probleeme. Kuid neid saab ja tuleks käsitleda. Kuigi sellega ei ole võimalik toime tulla ühe kuu või isegi aasta jooksul, tunnistab Hetmantsev.

Selleks on vaja töötada järgmistes valdkondades:

  • kodanike ümberõpe ja ümberõpe;

  • toetuste andmine oma ettevõttele;

  • stiimulite pakkumine riigisiseste põgenike tööhõiveks;

  • ning pensionäride, veteranide ja leibkonna naiste majandustegevuse juurde naasmine.

 

Muide, isegi praegu on paljudes linnades ühistranspordi naissoost juht või tehase naissoost masinaoperaator muutunud tavaliseks. Lisaks on paljudel töökohtadel, mis ei vaja palju füüsilist aktiivsust, küpsemad töötajad (kõnekeskustes, keskhaldusasutustes, postkontorites). Tööturg vabaneb tahtmatult seksismist ja ageismist. Paari aastaga on sõda teinud seda, mida Ukraina sotsioloogid 30 aasta jooksul teha ei suutnud.

Tuletame meelde, et kvalifitseeritud personali terava puuduse tõttu pidid tööandjad suurendama olemasolevate vabade töökohtade palku.

bottom of page